Rady pro začátečníky

 

           Po vstupu do prostoru se saunou se svlékneme. Před zahájením saunování se má vždy použít WC, usnadňuje to hladký průběh vegetativních reakcí organismu v horku i chladu saunové lázně. Povrch těla a vlasy důkladně omyjeme mýdlem či šamponem a opláchneme vlažnou až teplou sprchou. Ukončíme krátkým studeným osprchováním. Po této přípravě vstupujeme do prohřívárny sauny. Bereme s sebou podložní ručník.

Pobyt v potírně

           Pobyt v prohřívárně by při správně nastavené teplotě postačil 8 - 12 minut k dosažení všech potřebných fyziologických reakcí. Technika dýchání v horkém prostředí saunové lázně je velmi důležitá. Zásadně dýcháme nosem, a to pozvolna, ne zhluboka, spíše povrchově, a stejně tak i vydechujeme. Naléhavým signálem k výměně prostředí bývá vždy pocit značného horka, bušení srdce či točení hlavy!

Ochlazení

           Po každém opuštění prohřívárny jdeme vždy pod sprchu a krátce spláchneme pot, poté můžeme použít ke schlazení bazénu. Po prvním pocitu chladu se vracíme do tepla prohřívárny, pokud ještě hodláme pokračovat v saunování.

Závěr

           Jakmile ukončíme poslední běh prohřívání s posledním ochlazením, ať už po jediném či po několikerých výměnách horka a chladu (maximálně 5) , spláchneme poslední zbytky potu. Zde jde zásadně vždy už jen o krátký styk těla s vlažnou vodou a má být ukončen krátkým osprchováním jen studenou vodou. Mýdla již nepoužíváme.

           K odpočinku postačí poležení na lehátku. Odpočíváme oblečeni v lehkém spodním prádle případně přikryti prostěradlem. Dbáme na proteplení nohou vhodnými ponožkami či obuví. Zásadně nepoužíváme jakýchkoli zábalů např. teplými houněmi či jinými přikrývkami, protože dalším neúčelným pocením se porušuje doznívající účinek saunování a může při pozvolném prochládání dojít ke vzniku "nemoci z prochlazení". Po ukončení saunování je účelné dbát o náhradu minerálů, vody a vitamínu C ztracených pocením

© 2008 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webových stránek zdarmaWebnode